Článok 16.05.2017

Provino na En Primeur 2016

Provino na En Primeur 2016

Tento týždeň je už 7 rokov neoddelitelne súčasťou našeho kalendára. Každoročne sa na prelome marca a apríla (tento rok to bol prvý aprílový týždeň od 2.4. do 7.4.) sa zíde v Bordeaux celosvetová vinárska elita, aby sa bližšie zoznámila s aktuálne obchodovaným ročníkom v rámci En Primeur. Sú to vždy vzorky, ktoré sú ešte v procese dozrievania, ale už možno jasne rozpoznať ich potenciál. 

Ročník 2016 dával o sebe vedieť, že má potenciál zaradiť sa medzi ikonické ročníky 1962, 1982, 2000, 2005, 2009, 2010 a prekonať posledný veľký ročník 2015. Mal som skvelú možnosť tento ročník sledovať celý rok naživo. Začiatok nebol bohvieaký, jar bola v Bordeaux rozpačitá a v apríli minulého roka bolo dosť zlé počasie. V júni počas ME vo futbale som strávil v spoločnosti svojich priateľov/zákazníkov týždeň, kde sme navštívili všetky dôležité oblasti a vinári stále neboli úplne nadšení vývojom vo vinohradoch. V septembri/októbri som sprevádzal tri skupiny našich priateľov a zákazníkov, kde sa už nahlas hovorilo o krásnom vývoji celého ročníka. Osobne som to pochopil na večeri v Chateau Haut Bailly. Naša veľmi dobrá priateľka, ktorá miluje Slovensko, Veronique Sanders nám ukázala, akou obrovskou výhodou je ustálené počasie počas zberu. Veronique dlhodobo pracuje so zberačmi z blízkeho okolia a má možnosť sa s nimi dohodnúťna konkrétne dni, aby bolo hrozno vždy selektívne zozbierané v tej najlepšej kondícii. Celkovo im počasie umožnilo rozložiť zber až do 28 dní čo je veľký unikát v posledných rokoch. Asi aj tu treba hladať základ úžasného potenciálu tohto ročníka.

Deň 0 - Nedeľa 2.4. 2017 

Bordeaux je destinácia, ktorá nemá bohužial pravideľné priame spojenie s Bratislavou alebo Viedňou, tak sme cestovali s prestupom v Bruseli. Hneď po prílete sme navštívili Cité du Vin ( najnovšia atrakcia Bordeaux na obrázku ) kde sme zahájili En Primeur hneď excelentným Haut Bailly. Aj Le Pape aj Haut Bailly boli excelentné a určite môžeme len odporúčať. Ročník 2016 nám ukázal svoj potenciál. Večer sme mali možnosť byť medzi pozvanými na slávnostnom večeri 30 rokov existencie apelácie Pessac-Leognan ( klasifikácia Grand Cru Classe de Graves prebehla v rokoch 1953-1958, čiže je podstatne staršia) Boli tam aj 30 ročné vzorky z roku 1987 ako Domaine de Chevalier, La Mission Haut Brion, Smith Haut Lafitte.

Deň 1 - Pondelok 3.4.2017

Začíname naplno o 9.30 ráno u nášho partnera Duclot. Sme tam úplne prví a pomáhame otvárať vzorky a prechádzame k tastingu. K dispozícii je prierez 150 rôznych vzoriek zo všetkých oblastí Bordeaux. Zo vzoriek nás najviac oslovili Larcis Ducasse, Lafon Rochet, Troplong Mondote, La Pointe, Capbern, Rauzan Ségla, Siran, Calon Ségur, Nenin. Skoro ku všetkým vzorkám sa ešte vrátime, ale náš prvý výber je určite správny. Celkovo konštatujeme extrémne vysokú úroveň kvality tohto ročníka. Naša prvá návšteva Chateau vedie do Domaine de Chevalier, kde máme sprievodcu Remiho Edagnea, pravú ruku Oliviera Bernarda ( prezident UGC z Bordeaux ). Chevalier je uzasný ako vždy a Remi nám dáva ochutnať ročník 1987 z 18litrovej fľaše Melchior. Úžasná skúsenosť a jeden z našich profi zákazníkov objednáva predbežne takýto veľký formát do svojej súkromnej zbierky. Ďaľšia zastávka je neďaleko - Chateau Smith Haut Lafitte ( obrázok na predošlej strane). 

Tasting 4 vín z produkcie SHL je perfektne pripravený s etiketou urobenou len pre nás - 3.4.2017 Provino. Daniela Cathiarda stretavame na obede v ich úzasnom hoteli. Je veľmi šťastný zo záujmu o svoje vína a právom hrdý na tento ročník. V minulom roku predali 92% produkcie behom 2 dní a niečo podobné očakáva aj teraz. Cenu nekomentuje, uvidíme podľa trhu. Rýchlo naspäť do Bordeaux, ideme do "Hangáru 14" na nábreží v Bordeaux. Sú tu na jednom mieste prezentované všetky Chateau združené v Union Grand Crus de Bordeaux, čiže vyše 100 excelentných vín v zastúpení väčšinou priamo niekym z majiteľov. Našimi favoritmi z tejto prezentácie sú Lynch Bages, Pichon Baron, Talbot, Pichon Comtesse, Labegorce, Lagrange, Giscours, Du Tertre, Lascombes, Lafon Rochet, Troplong Mondote. Ani jedno víno sme nehodnotili pod 90 bodov, velmi vysoká úroveň. Dlhý deň zakončujeme na tradičnom pondelkovom raute v sídle majiteľa spoločnosti Duclot a Chateau Petrus Jeana Mouiexa. Jean nám potvrdzuje piatočný termín v Chateau Petrus a my vieme že sme prví zo Slovenska, ktorí sa stávajú oficiálnym distribútorom tohto najoceňovanejšieho vína na našom trhu. Mali sme tu moznosť predegustovať vína ročníka 2011 a víťazom pre nas je La Conseillante.

Deň 2 - Utorok 4.4.2017 

Začali sme veľmi skoro, aby sme stíhali termín u Chateau Ausone o 9.00. Je to hodina jazdy a cestou ráno sú časté zapchy cestou. Termín sme stihli načas, Ausone je ako každý rok špička, ale tento rok je ten rozdiel minimálny, respektíve asi objektívne sú aj lepšie vína tohto roku. Tento deň máme naozaj nabitý, ale stíhame naozaj viac ako sme si mysleli. Canon- La Gaffeliere a stretnutie s grofom Nieppergom a excelentné La Mondotte aj Canon-La Gaffeliere. Pokračujeme na Chateau Angelus. Asi najlepší výkon od Huberta de Brouard. Krasne Bellevue, Carillon de Angelus a samotný Angelus naozaj úžasný. Chateau Pavie Gerarda Persieho, naša ďaľšia zastávka je takisto špičková prezentácia. Páči sa nám Monbousquet a Pavie jednoznačne ( nakoniec jedno z najlepšie hodnotených vín vôbec). Nasleduje Troplong Mondote - už predtým dva krát vynikajúce a doma tiež. Obed absolvujeme na Chateau Canon v spoločnosti Andreáne Gomard, ktorá nás navštívila nedávno v Bratislave. Canon je tak ako minulý rok perfektné víno. Všetky ostatné zastavky v tento deň nám ukazujú, že pravý breh je pre ročník 2016 úžasná destinácia. Ťažko určiť poradie nasledujúcich vín ale najvyššou kvalitou sú určite La Conseillante, L'Evangile, Vieux Chateau Certain, Trotanoy, La Fleur Pétrus, Gazin, Figeac, Belair-Monange, Le Gay a samozrejme Cheval Blanc ( uvidime cenu ).

 

Deň 3 - Streda 5.4.2017

Začíname 9.30 v Chateau Lafite Rothschild. Nám sa nezdá také božské, ale hodnotenia ukazujú že ešte pri tomto víne máme rezervy. Prechádzame do Saint Estéphe a je to územie kde nachádzame len excelentné vína. Našim absolútnym víťazom je Calon Ségur a aj jeho dvojička Capbern je v kategórii neklasifikovaných Chateau asi víťazom severného Médocu. Z ostatných Chateau v oblasti Saint Estephe kde sme mali zastávku - Montrose, Cos d'Estournel, Phélan Ségur, Lafon Rochet - všetky môžme len odporučiť. Trošku slabšie bolo tohtorocné Haut de Marbuzet, asi ako jediné trošku zaostalo za minulým rokom. Po obede na Phelan Ségur so zastávkou v Pauillacu u Pichon Comtesse (super) sa presúvame v tento cestovateľský deň do Saint Juliene. Leoville Las Cases nezostáva nič svojej povesti a nás zaujal velmi aj Petit Lion. Ducru Beaucaillou a aj Croix de Beaucaillou sú tento rok vo vynikajúcej kondícii. 

Neplánovane sa zastavujeme aj v Beychevelle. Krásna prístavba, ktorou nás prevedie hlavný vinár je naozaj jednou z najkrajších stavieb v rámci Saint Juliene. Deň ešte nekoncí a my sa presúvame do Pessacu najprv do Pape Clément. Nezvykle perfektnú formu nam ukázalo Magrezovo Chateau Fombrague zo Saint Emilionu a samozrejme aj Pape Clément. Posledným Chateau v stredu je veľký Haut Brion. Tam sa nám veľmi páčil Quintus, La Chapelle od La Mission a samozrejme aj La Mission a Haut Brion. Večer máme tú čest v Palais de la Bourse zúčastniť sa na Chateau D'Yquem party. D'Yquem bol krásny, ale už boli aj lepšie roky na vína z oblasti Sauternes.

Deň 4 - Štvrtok 6.4.2017

Ráno sa vraciame do Margaux a začíname v Chateau Palmer. Alter Ego aj Palmer sú v top kondícii a zrejme budú atakovať nové cenové limity, na náš vkus ich cena išla celkovo dosť hore, ale asi celosvetový dopyt je vyšší ako ponuka. Chateau Margaux nás bohvieako neoslovilo, asi v konkurencii 1er Cru Classé podľa nášho interného hodnotenia na poslednom mieste. (ale určite to bude úžasné víno o 15-20 rokov!).  Marquis d'Alesme Becker je po prestavbe rodinou Perrodo daľšou super adresou v Margaux. Osobne sa nám viac pačilo Chateau Labegorce z ich produkcie. Rauzan Ségla znova najvyššia kvalita, ak si mám vybrať určite radsej 2 fľaše Rauzan Ségla ako jeden Palmer a ešte mi niečo zostane...... Doobedie končíme u Pichon Baron, kde sa nevieme zhodnúť, či je tento rok lepší Baron alebo Comtesse. Páči sa nám aj Potensac velmi a ich Gifrons. Na obed sa presúvame na Pontet Canet, takisto jedno z našich najoblúbenejších Chateau. Aj tento rok stále stúpajúca kvalita. Pre našich spolucestujúcich sa tohtoročný program končí po obede na Pontet Canet poslednou návštevou na Mouton Rothschild. Pre mňa jednoznačne víťaz medzi 1er Cru Classé a takisto D'Armailhac je vynikajúci tento rok. Po odchode piatich členov našej minivýpravy sme v trojici mali prvý krát možnosť navštíviť Chateau Latour osobne. Bolo to pre nás splnenie malého sna a úžasný zážitok. Vína boli krásne, len ten ich nový systém predaja vín mimo zabehaných pravidiel En Primeur je trošku zvláštny a trošku nám prišiel nekompatibilný s ostatným Bordeaux svetom. Večer sme mali vďaka nášmu novému partnerovi Ulysse Cazabone a pani Marianne Nicolaisen krásny zážitok na Chateau Rauzan Ségla. Pozvali nás nakrásnu večeru spolu s najlepšími partnermi z celého sveta.

Deň 5 - Piatok 7.4.2017

Tento deň sme pridali jednoznačne kvôli Chateau Pétrus. Už v minulosti sme Petrus navštívili, prvý krát v roku 2009. Ale až tento rok sme dostali osobnú pozvánku a možnosť zúčastniť sa, ako oficiálny distribútor pre Slovensko, tastingu nového ročníka. Je to pre nás samozrejme veľká pocta a ukončenie etapy našej neustálej snahy o to, aby sme to bola naša spoločnosť, ktorá bude tá jediná na Slovensku. Samozrejme je to aj začiatok dlhodobého procesu budovania trhu pre Petrus na Slovensku. Návšteva netrvala dlho a nám zostal ešte čas na návštevu Chateau Beausejour Bécot, ktoré patrí medzi naše prvé v oblasti pravého brehu. Potom sme už v pokoji odleteli domov do Bratislavy, plný dojmov a zážitkov z tohto krásneho týždňa.

Dnes s odstupom pár týždov v čase začínajúcej kampane ( objavujú sa prvé ponuky na jednotlivé vína a obchodníci začínajú potvrdzovať svoje prvé objednávky) môžeme konštatovať, že ročník 2016 v rámci Bordeaux bude patriť k tým najlepším vo svojej dlhej histórii.